Mikroenjeksiyon

Mikroenjeksiyon
İlk olarak erkek kısırlığı tedavisi için geliştirilmiş bir yöntemdir. Spermin normal dölleme özelliğine sahip olmaması durumunda, döllenmenin sağlanması amacı ile uygulanır.

Mikroenjeksiyon İşlemi Nedir?

Mikroenjeksiyon, ilk olarak erkek kısırlığı tedavisi için geliştirilmiş bir yöntemdir. Spermin normal dölleme özelliğine sahip olmaması durumunda, döllenmenin sağlanması amacı ile uygulanır.

 

Şiddetli erkek kısırlığına yol açan durumlarda tüp bebek yöntemi de dahil olmak üzere bilinen diğer tedavi yöntemleri ile döllenme olmamakta veya çok düşük oranda gerçekleşmektedir.

Mikroenjeksiyon,  kısırlık tedavisinde devrim yaratmış olup, daha önceden tedavi şansı verilmeyen birçok çift bu yöntemle çocuk sahibi olmuştur. Mikroenjeksiyon yönteminde, tek bir  sperm bir mikropipet yardımı ile yumurtanın içine enjekte edilmektedir.

 

Bu sayede zayıf hareketli ve şekli bozuk spermlerin dahi yumurtayı döllemesi sağlanır. Zira döllenme işlemi asıl olarak spermin yumurta içine girmesi yoluyla olur. Sağlıklı spermler bunu kendileri yapabilirken, problemli spermlere mikroenjeksiyon işlemi sayesinde yardım edilmektedir.

Mikroenjeksiyon Nedir, Kimlere Uygulanır?

Mikroenjeksiyon Yönteminin Klasik Tüp Bebek Tedavisinden Farkı Nedir?

Şekli bozuk spermler ile oluşan gebeliklerin sakat olup olmayacağı sıkça sorulan sorular arasındadır. Bugüne kadar yapılan araştırmalar göstermektedir ki, bu tür bir risk artışı söz konusu değildir.

 

Tüp bebek ve mikroenjeksiyon işlemleri sonucu elde edilen bebeklerin küçük veya büyük bir sakatlığa sahip olma riskleri kendiliğinden olan gebeliklerdeki ile benzerdir. Fakat bozuk sperm yapısı gelecek nesillere aktarılabileceği için, ileride onların da mikroenjeksiyon tedavisine ihtiyaç duyma oranları nisbeten daha yüksektir.

 

Son yıllarda yumurtası az olanlar hanımlar için de klasik tüp bebek yerine mikroenjeksiyon tercih edilmeye başlamıştır. Döllenmenin daha yüksek oranda gerçekleşmesi bu kararda etkili olmuştur.