İyi Embryo Transferi Sonrası Ne Yapılır?

İyi Embryo Transferi Sonrası Ne Yapılır?
İyi embryoların elde edilmesi zor ve zahmetli bir dizi işlemi içerir. Öncelikle yumurta ve sperm iyi kalitede ise işler biraz daha kolaydır. Fakat ne yazık ki pratikte bu az rastlanan bir durumdur. Genellikle sperm veya yumurta, ya da ikisi birden düşük kalitededir. Bu durumda, çeşitli yumurta büyütme protokollerinden kadına en uygun olanı kullanılarak mümkün olan en iyi yumurtalar elde edilmeli, spermlerden de nisbetenen düzgün yapıda olanlar seçilmelidir.

Uygun besiyeri ve ortamda, gerektiği gibi döllenme ve büyüme desteklenmeli, kontrol edilmelidir. Her türlü işlem her embryoya uygulanmaz. Örneğin bazı vakalarda duvar inceltme işlemi gerekirken, diğer bazılarında döllenmeyi arttırıcı destek kullanmak gerekir. Ancak böylelikle iyi kalitede embryolar elde edilir.  Her ailenin embryosuna uyan transfer günü de birbirinden farklıdır.

Tüm bunlardan sonra, embryolar ultrason eşliğinde tam olması gereken yere yerleştirilir. Ancak böylelikle iyi bir embryo transferinden bahsedilebilir.

Peki buraya kadar her şey yolunda ise, bundan sonra ne yapmak gerekir?

Pek çok ailenin zannettiği gibi merkezde uzun süreli yatmak gerekmez. Transferi takiben 1-2 saat kadar dinlenmek yeterlidir. Hasta daha sonra evde yatak veya ev istirahati şeklinde o günü geçirir. Yan veya yüz üstü yatabilir. Ev istirahatinden kasıt, devamlı yatakta yatmak değildir. Sadece oturmak veya uzanmak da yeterlidir. Sadece uzun yol yürümemesi, uzun süre ayakta durmaması, ağır işlerden kaçınması yeterlidir. Spor yapmak ve eşle beraber olmak yasaktır.

İç Anadolu Bölgesinden gelen aileler aynı gün akşamüstü, diğer bölgelerden veya yurt dışından gelen aileler ertesi gün evlerine dönebilir. Ulaşım için araba, otobüs veya uçak tercih edilebilir. Karayolu bozuk, uzak şehirlerden gelen hastalar için uçak tercih sebebidir. Uçak ile yolculuk edecek ailelerin, havaalanında güvenlikdedektörlerinden etkilenmemesi için, durumu belirtir bir yazıyı, merkezden ayrılmadan önce almaları önerilir.