Yumurta Büyütme

Yumurta Büyütme
Tüp bebek (IVF) ve Mikroenjeksiyon (ICSI) tedavilerinin başlangıcı ortaktır. Her ikisi de yumurta büyütme tedavisi ile başlar.

Tüp Bebek Tedavisinde Yumurta Büyütme Takibi Nasıl Gerçekleşir?

Yumurta geliştirici ilaçlar kullanılarak her hanımdan 5-10 civarında yumurta alınmaya çalışılır. Yumurta sayısı, gebelik şansını belirlemede en az kadın yaşı kadar önemlidir. Bu amaçla kullanılan ilaçlar iğne formundadır ve genellikle cilt altından kullanılır.

Kabaca her gün aynı saatlerde doktorunuzun belirlediği ileç ile iğne yapılması istenir. Değişik ilaç şemaları olmasına rağmen genellikle adetin 2. Veya 3. Gününde başlanır. 5-6 gün sonra 2. Kontrol yapılır. Bu kontrolde yumurta büyüklükleri ölçülür. Duruma göre ilaç doz ayarlaması yapılır. Daha sonraki kontroller 2-3 günde birdir.

Yumurtalar orta büyüklüğe gelince, bu kez erken çatlamayı önleyici başka bir iğne günlük olarak kullanılmaya başlanır. Zira tam olgunlaşmadan çatlayan bir yumurta işe yaramayacaktır.

Birkaç gün de bu şekilde büyütülen yumurtalar 17-20 mm. Civarına gelince ‘Çatlatma İğnesi’ verilir. Burada amaç yumurtaların çatlatılması değildir. Zira çatlayıp karın içine dağılan yumurtaları toplamak mümkün olmayacaktır. Asıl amaç yumurtaların olgunlaşması için son aşamayı sağlamaktır. Fakat bu iğnenin adı geçmişten gelen bir alışkanlıkla hala çatlatma iğnesi olarak geçer

İğne genellikle gece saatlerinde yapılır, çünkü yumurta toplama (OPU) işlemi bundan 35-37 saat sonra yapılacaktır. Tüp bebek tedavilerinde saatine uyulması gereken en önemli iğne budur. Diğer ilaçların saatleri birkaç saat öne veya birkaç saat arkaya oynatılabilir. Tedavinin başarısını etkilemez.

 

Yumurtaların büyümesi genellikle 8-10 gün sürmektedir.  Burada her hastanın yumurtalık yapısının farklı olduğu, o nedenle bu sürenin her hanımda farklı olabileceği unutulmamalıdır. Yumurtalar büyüyüp, çatlatma iğnesi verildikten sonra yumurta toplama (OPU) işlemine geçilir.