Coronavirus (COVID19) Kısırlığa Neden Olur mu?

‘Coronavirus  hastalığına yakalanan ve iyileşen erkekler üreme sağlığı açısından ‘teorik ’risk’ konusunda tıbbi tavsiye almalıdır’, fikrini içeren  bir makale, 12 Mart’ta Hubei eyalet hükümetinin web sitesine yüklendikten birkaç saat sonra kaldırılmasına rağmen, sosyal medyada geniş  çapta paylaşıldı. Yayınlanan bu makaleye göre, Covid-19’un erkek üreme sağlığına zarar vermesi, kısırlık yapması teorik olarak mümkündü. Bu nedenle, hastalığa yakalanan ve iyileşen erkeklerin, Wuhan’daki Tongji Hastanesi üreme tıbbı merkezinden bir ekipten, doğurganlıkları üzerinde zararlı bir etki olup olmadığı konusunda tıbbi tavsiye alması gerektiğini belirtiyordu.

Enfeksiyonun erkek üreme sistemine zarar verebileceğini gösteren bir kanıt olmamasına rağmen, koronavirüs genetik olarak SARS’a (ciddi akut solunum sendromu)  benzediğinden varsayımsal olarak bu durum mümkün deniyordu. Enfeksiyon, bir erkeğin sperm sayısını azaltabilen ve muhtemelen ileride kısırlığa yol açabilen, orşit (testislerin iltihabı) oluşmasına yol açabilen “testislerde bağışıklık homeostazının bozulmasına” neden olabilirdi. Zira, hem Covid-19 hem de SARS, testislerde ve ayrıca böbrekler ve kalp gibi diğer organlarda büyük miktarlarda bulunan Ace2 adlı bir reseptörle birleşerek hücreleri istila etmekteydi. Makale hastalığa yakalanan erkeklerin, “sorunun en kısa sürede tespit edilmesi ve tedavi edilebilmesi için” tıbbi yardım almasını önermekteydi.

Buna karşın, Şangay’daki Yueyang Entegre Geleneksel Çin ve Batı Tıbbı alanında çalışan Androlog  Qi Guangchong, ‘Viral enfeksiyonların erkek üreme sistemi ile ilgili sorunlara rastlanabilmektedir. Örneğin, Hepatit B ve kabakulak da dahil olmak üzere bazı virüsler erkek fertilitesini etkileyebilir. Kabakulak geçiren hastalarının üçte birinde orşit (testis iltihabı) gelişir ve bazı durumlarda testisler küçülebilir, bu da kısırlığa yol açar. Yıllar içerisinde kısırlık problemi olan birkaç SARS hastam oldu, ancak veriler bir sonuca varmak için yetersizdi. Bu aşamada sadece yeni virüsle temasa geçip gelecekte baba olmayı planlayanlar için doğurganlık testi yapması önerilebilir.’ dedi.

Kısacası, koronavirüsün (COVID-19) hem erkekler hem de kadınlar için gelecekteki doğurganlık sorunlarına yol açacağına dair henüz kesin bir kanıt yoktur. Bu nedenle, Hubei hükümeti Covid-19’un erkek doğurganlığına zarar verebileceğini iddia eden ilgili raporları sadece birkaç saat sonra web sitesinden sildi.

Profesör Pacey, koronavirüs için pozitif test sonucu olan ve doğurganlıklarından endişe duyanların bunu aile doktorlarıyla tartışmaları gerektiğini söyledi. Erkekler enfeksiyondan üç ay sonra ‘nispeten basit’ bir meni analizi yaptırabilirler. Testler, popülasyon genelinde koronavirüs ve erkek fertilitesi arasındaki potansiyel bağlantıya bakan uzmanlar için değerli olabilir.

Semen analizinin sonuçlarını yorumlamadaki sorun, COVID-19 ile enfekte olan çoğu erkek için, önceden test yapılmamış olmasıdır. Bu nedenle herhangi bir kişinin, anormal test sonucunun virüs nedeniyle olup olmadığı tespit edilemeyecektir. Bununla birlikte, sayıca büyük bir erkek topluluğunda (en az birkaç yüz), düşük sperm kalitesi çıkması bu konuda bir ön bilgi verebilir.

 

Kaynaklar:

https://www.scmp.com/news/china/society/article/3074945/coronavirus-hubei-government-deletes-report-claiming-covid-19

https://www.bionews.org.uk/page_148559