Op. Dr. Gurur POLAT
Op. Dr. Gurur POLAT

Yaşam umutla başlar! Başlangıçlar umutla beslenir, hayaller büyür, gelişir ve gerçek olur. Biz, hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek, "bebek” özleminize son vermek ve bu heyecanı sizlerle paylaşmak için buradayız.

Op. Dr. Gurur POLAT

Sebebi Bilinmeyen İnfertilite

Çiftlerin %10-15 kadarında neden gebelik olmadığı anlaşılamamaktadır. Yapılan hormon, sperm, ultrason, tüp testleri normal olmasına karşın, bir türlü gebelik olmamaktadır. Bu durum aileleri çok rahatsız eder. İstenir ki bir sebep bulunsun ve tedavi edilsin sonra da gebelik oluşsun. Fakat tıp bugün için pek çok şeyi çözemediği gibi bazı vakalarda neden gebelik olmadığını da çözememekte ve  bunu da açık yüreklilikle itiraf etmektedir. Bu yüzden bu hastalar sebebi bilinmeyen (açıklanamayan) infertil olarak kabul edilirler.

İşin iyi yanı şudur ki, sebebin bilinmemesi, bu ailelerin bebek sahibi olamayacağı anlamına gelmez. Hangi tedavi metodunda % kaç gebelik şansı olduğu bellidir. Bu nedenle kitabi olarak ailelere ilk etapta Aşılama (IUI) tedavileri  uygulanır. Eğer gebelik olmaz ise Tüp Bebek tedavisine geçilir.