Op. Dr. Gurur POLAT
Op. Dr. Gurur POLAT

Yaşam umutla başlar! Başlangıçlar umutla beslenir, hayaller büyür, gelişir ve gerçek olur. Biz, hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek, "bebek” özleminize son vermek ve bu heyecanı sizlerle paylaşmak için buradayız.

Op. Dr. Gurur POLAT

Embryo Dondurma-Çözme

En yaygın kullanım şekli transfer için gerekli sayıdan fazla embriyo olması durumudur. Artan embryolar genellikle 3. Veya 5. Günde dondurulmaktadır.

Diğer bir embryo dondurma nedeni hanımda su toplanması durumudur (OHSS). Oluşacak bir gebelik durumu daha da ağırlaştıracağından, transfer işlemi yapılmayarak tüm embryolar dondurulur. OHSS geriledikten sonra çözülerek transfer edilir.

Bazı durumlarda embryodan kromozom tahlili yapmak gerekebilir. Eğer tarama tüm kromozomlar için yapılacak ise, tetkik için gereken süre uzun olmaktadır. Bu nedenle kromozom sonuçları çıkana kadar embryolar dondurularak bekletilmektedir.

Genel olarak embryo dondurma yöntemleri sayesinde, tekrar yumurta büyütme ve toplama işlemleri uygulamadan ve maddi olarak çok daha mütevazi bir harcama ile yeni bir gebelik şansı elde edilmektedir. Dondurulan embryolar Tüp Bebek yönetmeliği gereğince 3 yıldan sonra imha edilmektedir.